Statybų bendrovėms ir namų savininkams visada kyla klausimas, kas yra žaibosauga, iš ko ji susideda, kas tai yra, kaip pasirinkti geriausią variantą, ar ji privaloma, ar ne ir su kuo konsultuotis šiuo klausimu. Nepaisant to, kad šis klausimas iš tiesų techniškai sudėtingas, pabandykime jį suprasti.
Apsauga nuo žaibo – tai techninių priemonių kompleksas, apimantis projektavimo, įrengimo ir priežiūros etapus, kuriais siekiama apsaugoti objektą nuo tiesioginio žaibo smūgio ir nuo jį lydinčių neigiamų elektrinių reiškinių.
KOKIE ŽAIBO PAVOJAI GRESIA?
Per perkūniją žaibas gali trenkti į visus pastatus, ypač jei jie yra aukštesni už aplinkinius. Šis gamtos reiškinys yra toks stiprus, kad tirpdo smėlį, o atsitrenkęs į pastatą gali padaryti didelę žalą ir sukelti gaisrą.
Tačiau perkūnijos atmosfera kelia ir kitą pavojų – įelektrintas oras gali sukelti galingus elektromagnetinius impulsus, kurie savo ruožtu sukelia elektros šuolius. Šiuolaikiniuose daugiabučiuose, biurų ir pramoniniuose pastatuose bei privačiuose namuose, kuriuose pilna įvairiausios elektronikos, tai reiškia neišvengiamus gedimus, trumpus jungimus, įrangos gedimus ir gaisrus, kurie gali viršyti vietinius gedimus.
Taigi grėsmė yra labai reali, todėl saugos priemonės yra labai svarbios kiekvienai struktūrai.
KAIP APSISAUGOTI nuo Žaibo?
Laimei, daroma pažanga. Šiuolaikinė technika siūlo daugybę apsaugos priemonių, kurios bendrai vadinamos žaibosauga arba apsauga nuo žaibo.
Techniškai tai apima:
Išorinė apsaugos nuo žaibo sistema
Apsaugo nuo tiesioginių žaibo smūgių. Ją sudaro žaibo stiebas, į kurį patenka pagrindinis smūgis, žaibolaidis ir įžeminimo sistema, užtikrinanti, kad iškrova būtų nukreipta į žemę. Sistemos tipas gali būti pasyvus (tradicinis žaibolaidis) arba aktyvus (žaibas perimamas jonizuojant orą aplink žaibolaidį);
Vidinė apsaugos nuo žaibo sistema
Apsaugo tinklus ir elektros įrangą nuo antrinio poveikio. Ją sudaro apsaugos nuo viršįtampių įtaisai ir potencialų sujungimo sistemos.
Apsaugos nuo žaibo priemonės:
INŽINERIJA
Kad visos apsaugos priemonės būtų tinkamai įgyvendintos, būtina parengti gerą projektą, kuriame turi būti atsižvelgta ne tik į konkretaus pastato ypatybes, bet ir į visus teisės aktus. Geriausia žaibosaugos sistemą projektuoti rengiant bendrą pastato projektą, nes tokiu atveju galima panaudoti vidinius statinio elementus kaip žaibosaugos sistemos dalį, o tai sumažins jos kainą. Šiuo metu planavimo tikslais vis dažniau naudojama žaibosaugos zonos koncepcija, kurios pagrindinius principus galima rasti čia.
ĮRENGIMAS
Paprastai su aiškiu projektu, reikiama įranga ir patyrusiais specialistais užtrunka nuo 1 iki 3 dienų, priklausomai nuo darbų sudėtingumo ir apimties. Sistemą galima įrengti bet kuriuo metų laiku, tačiau žaibų sezonui patartina pasiruošti iš anksto.
PASLAUGOS
Bet koks sudėtingas techninis įrenginys turi savo prevencinės priežiūros grafiką, ne išimtis ir žaibosaugos sistema. Kad sistema veiktų be sutrikimų, būtina periodiškai ją tikrinti ir tikrinti. Gedimo atveju būtina profesionali pagalba, nes priežasčiai nustatyti ir pašalinti reikia kvalifikacijos ir įgūdžių.