Patarimai renkantis psichiatrą

Pasirinkimas kreiptis profesionalios pagalbos dėl savo psichinės ir emocinės sveikatos gali atrodyti didelis sprendimas. Pirmasis žingsnis – rasti psichiatrą, kuris galėtų suteikti reikiamą pagalbą, tačiau nuo ko reikėtų pradėti paieškas? Nesvarbu ar tai psichiatras Vilniuje ar Kaune

Sužinokite, kaip rasti ir išsirinkti gerą psichiatrą, ir geriausius patarimus, kaip išsirinkti jums tinkamą psichiatrą.

Tinkamo psichiatro paieškos iššūkis

Norint rasti tinkamą psichiatrą, reikia pagalvoti ir apsvarstyti. Tokie kintamieji kaip draudimas, bendravimo stilius, pacientų atsiliepimai ir specializacijos sritys – visi galimi naujo psichiatro pasirinkimo aspektai.

Galite rasti gerai akredituotą, ilgametę patirtį turintį psichiatrą ir vis tiek neturėti ryšio su psichikos sveikatos specialistu, kurio ieškote. Ieškodami psichiatro norite rasti tinkamą variantą – tai reiškia, kad esate maždaug to paties amžiaus, turite panašią patirtį ar papildote vienas kitą bendravimo stiliumi.

Žmonėms taip pat gali būti sunku kalbėti apie savo psichikos sveikatą. Nors psichikos sveikatos tema tampa vis aktualesnė, atsiverti apie kažką asmeniško gali būti iššūkis, o kai kurie žmonės nežino, kaip geriausia kreiptis pagalbos. Išsipasakoti apie tai, kaip jaučiatės, ir dabartines emocijas taip pat yra iššūkis – gali prireikti šiek tiek laiko rasti tinkamų žodžių, kaip save išreikšti.

Kalbėti apie savo psichikos sveikatą gali būti nauja, tačiau nauda, kuri pasipils suradus tinkamą psichiatrą, bus to verta.

Kaip išsirinkti tinkamą psichiatrą?

Žinodami, ko ieškoti pas psichiatrą, galite palengvinti šį procesą. Šie  patarimai gali padėti jums rasti kokybiškus psichiatrus ir psichikos sveikatos specialistus, kurie padės pagerinti jūsų savijautą.

1. Paprašykite rekomendacijų sąrašo

Jūsų pirminės sveikatos priežiūros paslaugų teikėjas yra puikus šaltinis ieškant specializuotų sveikatos priežiūros specialistų. Jūsų šeimos gydytojas gali pateikti jums psichiatrų ir klinikų rekomendacinį sąrašą. Paklausę savo šeimos gydytojo, galite gauti psichiatrų, priklausančių jūsų draudimo tinklui, sąrašą, kuris palengvins jūsų paiešką.

Į savo sąrašą taip pat galite įtraukti papildomų psichiatrų, remdamiesi draugų, šeimos narių ir kitų asmenų, kuriais pasitikite, rekomendacijomis.

Ištirkite sąraše esančius psichiatrus ir susiaurinkite savo geriausių pasirinkimų sąrašą. Paskambinkite į kiekvieną biurą, kliniką ar asmeninę praktiką, kad suplanuotumėte pokalbį su psichiatru prieš tapdami jo pacientu.

Apsvarstykite bendravimo stilių

Santykių su psichiatru užmezgimas gali užtrukti, todėl per pirmuosius susitikimus labai svarbu jaustis patogiai bendraujant su juo. Pirmojo susitikimo metu būkite atidūs psichiatro bendravimo stiliui – ar lengvai suprantami jo atsakymai į jūsų klausimus? Ar jie supranta jus ir jūsų rūpesčius?

Normalu, kad pradžioje nesijaučiate 100 % patogiai, tačiau galite pasikliauti savo nuojauta, ar psichiatro bendravimo stilius jums tinka. Galite rasti psichiatrą, kuris rodo jums pagarbą ir atsižvelgia į jūsų interesus.

Peržiūrėkite pacientų atsiliepimus

Atsiliepimai yra naudingas šaltinis daugelyje sričių, ypač kai ieškote naujo sveikatos priežiūros paslaugų teikėjo. Nors neturėtumėte imti į širdį kiekvienos recenzijos, peržvelgę patikimus potencialių psichiatrų vertinimus galite susidaryti vaizdą, kaip jie praktikuoja. Peržiūrėkite, kaip pacientai džiaugiasi tam tikrais paslaugų teikėjais ir jų kabineto ar praktikos vietos aplinka.

Pasidomėkite psichiatrų specializacijomis

Psichiatrai gali sutelkti savo studijas į konkrečias sritis, kad galėtų teikti kokybiškas paslaugas savo pacientams. Kai kurios subspecializacijos, į kurias galite pasidomėti, yra paauglių, suaugusiųjų ir geriatrijos psichiatrija. Psichiatrai taip pat gali turėti daugiau patirties gydant tam tikras ligas, pvz:

Psichoaktyviųjų medžiagų vartojimas ir priklausomybė
Depresija
nerimo sutrikimai
Bipolinis sutrikimas
ADD / ADHD
Nemiga

Gilinkitės į psichiatrų specializacijas arba išbandykite įvairios patirties turinčius psichiatrus, kad praplėstumėte galimų paslaugų teikėjų sąrašą. Taip susiaurindami paiešką pagalvokite, dėl ko tikitės gydytis.

Pagalvokite apie lytį

Rasti psichiatrą, su kuriuo jaustumėtės patogiai, gali priklausyti nuo daugelio veiksnių – vienas iš jų yra lytis. Tai gali reikšti, kad pageidaujate susitikti su tam tikros lyties psichiatru arba norite psichiatro, kuris turi patirties rūpinantis asmenimis ir atsižvelgia į jų lytį. Jūsų naujasis psichiatras gali turėti patirties arba būti apmokytas rūpintis moterimis, vyrais, nebinariniais ar transseksualiais asmenimis.

Atsižvelkite į patirtį

Psichiatro įgaliojimų peržiūra yra esminė jūsų paieškos dalis. Pasidomėkite paslaugų teikėjo išsilavinimu, sertifikavimu ir specializacijos sritimis, kad suprastumėte jo kompetenciją.

Jei ieškote gydymo nuo konkrečios būklės, pavyzdžiui, depresijos, priklausomybės ar bendro nerimo, rasti gydytoją, kuris išmano šias būkles ir įvairius gydymo būdus, gali nuraminti.

 Naudokitės vietiniais ištekliais

Organizacijos ir institucijos dažnai teikia psichikos sveikatos paslaugų išteklius. Tokios vietos kaip jūsų universitetas, darbovietė ir vietinės paramos grupės gali siūlyti išteklius ir pagalbą ieškant psichikos sveikatos priežiūros paslaugų netoli jūsų. Šios organizacijos gali pateikti vietinių klinikų, konsultavimo centrų ar rekomenduojamų psichiatrų jūsų vietovėje sąrašus.

Sudarykite būtinų užduoti klausimų sąrašą

Prieš įsitvirtindami kaip pacientai, sudarykite prioritetinių klausimų sąrašą. Jūsų klausimų sąraše gali būti šie klausimai:

Kiek metų praktikuojate?Kokią sritį laikytumėte savo kompetencija?
Ar esate sėkmingai gydęs žmones, sergančius mano liga?
Kokius gydymo būdus taikote žmonėms, sergantiems mano liga?
Ar galėsite skirti vaistų, jei man jų prireiktų?