Dviejų rūšių metalai – juodasis ir spalvotasis
Kai kalbama apie metalo laužą, nuolat minimi du skirtingi tipai: juodieji ir spalvotieji metalai. Šiame straipsnyje suprasite pagrindinius šių metalų skirtumus, sužinosite, kaip patiems nustatyti skirtumus, ir sužinosite keletą šaltinių, kur jų rasti.
Juodieji metalai
Pirmiausia aptarsime juoduosius metalus. Juodasis metalas dažniausiai naudojamas tokiuose daiktuose kaip mašinos, automobiliai, varikliai, žemės ūkio padargai ir kitoms reikmėms, pavyzdžiui, prietaisams, tokiems kaip viryklės šaldytuvai, skalbyklės, džiovyklės ir šaldikliai. Vejos vejapjovės paprastai gaminamos iš juodųjų ir spalvotųjų metalų derinio. Daugumos mažesnių stumiamų vejapjovių varikliai paprastai gaminami iš aliuminio (spalvotojo metalo), tačiau denio ir rankenos mazgas gaminamas iš juodųjų metalų.
Kaip nustatyti, ar apžiūrimas metalas yra juodasis, ar ne
Du geriausi būdai, kaip nustatyti, ar metalo gabalas, į kurį žiūrite, yra pagamintas iš juodųjų metalų, yra šie: Ar prie jo prilimpa magnetas? Ir, jei tai senesnis metalo gabalas, ar ant jo nėra rūdžių?
Ar prie jo prilimpa magnetas?
Didžiausia juodųjų metalų sudedamoji dalis yra geležis arba geležies rūda, kuri yra labai magnetinė medžiaga. Todėl jei visada su savimi nešiositės magnetą, iš karto žinosite, ar metalo gabalas yra juodasis, ar ne. Žinoma, kiekvienai taisyklei yra išimčių, ir nerūdijantis plienas (kitas spalvotasis metalas) yra viena iš tokių išimčių. Nors pagrindinė paties plieno gamybos sudedamoji dalis yra geležis, aukštos kokybės nerūdijančiame pliene yra daug nikelio (kito spalvotojo metalo), todėl magnetas prie jo neprilips.
Ar ant jo yra rūdžių?
Antrasis ir paprastai dažnesnis būdas nustatyti, ar ką tik rastas metalas yra juodasis, ar ne, yra tas, kad ant daikto akivaizdžiai matomos rūdys. Rūdžių ypač padaugės tose vietose, kurios liečiasi su žeme. Akivaizdu, kad jei senas juodojo metalo gabalas buvo paliktas gamtoje, paprastai jis būna padengtas rūdimis. Spalvotieji metalai nerūdija. Tačiau jie kartais oksiduojasi. Tai aptarsime vėliau šiame straipsnyje.
Metalo laužo supirkėjai visada turėtų turėti magnetą
Spalvotuosiuose metaluose (o jų čia galima aptarti nemažai) paprastai nėra geležies arba jos yra tik nedideli pėdsakai, todėl jie nėra magnetiniai. Jei užsiimate metalo laužo perdirbimu arba ketinate pradėti metalo laužo verslą, vienas geriausių jūsų draugų turėtų būti magnetas. Rekomenduoju naudoti tokį, kuris yra ant grandinėlės, ir tokį, kuris turi VISIŠKAI stiprų magnetinį krūvį, nes būtent tokį matysite visus žmones, kurie dirba metalo laužo supirktuvėse. Silpnas magnetas kartais gali jus apgauti, nes jūs esate stiprus, o magnetas silpnas, galite jį greitai paliesti ir greitai atitraukti ir manyti, kad turite spalvotojo metalo gabalėlį, nors iš tikrųjų ką tik rastas metalas iš tikrųjų yra juodasis metalas. Dėl šios priežasties taip pat rekomenduoju, kad magnetas kabotų ant grandinėlės, nes paprasčiausiai pamojus magnetu priešais juodojo metalo gabalą, magnetas „siūbuos” arba bus tam tikru būdu „veikiamas” juodojo metalo.
Spalvotieji metalai
Spalvotieji metalai, priešingai nei juodieji, kaip minėta anksčiau, nerūdija. Tačiau kai kurie spalvotieji metalai oksiduojasi. Oksidacija – tai procesas, kurio metu metalo išorėje susidaro sluoksnis. Aliuminis yra vienas iš metalų, kuris yra linkęs oksiduotis, o ne rūdyti. Įdomu tai, kad tai maždaug toks pats procesas, tačiau dėl geležies trūkumo metale oksidacija atrodo balta ir žvynuota, o ne rausva ir porėta.
Pateikiame dažniausiai sutinkamų spalvotųjų metalų sąrašą:
Varis
Aliuminis
Nerūdijantis plienas
Žalvaris
Švinas
Platina
Kur rasti vario?
Paprastai varį dažniausiai rasite vandentiekio ir šaldymo įrenginiuose, pavyzdžiui, oro kondicionieriuose, šaldytuvuose, šaldikliuose. Netgi mažuose langų tipo oro kondicionavimo įrenginiuose yra nemažai varinių vamzdelių.
Maždaug 2009 m., kai ekonomikai buvo tikrai blogai, buvo daug vagysčių, ypač didelių komercinių oro kondicionavimo įrenginių. Man sakė, kad iš vieno gydytojo kabineto oro kondicionieriai buvo pavogti du kartus. Vos tik buvo sumontuoti ir pakeisti nauji įrenginiai, kurie buvo pavogti pirmą kartą, jie vėl buvo pavogti! Tai tapo tokia didelė problema, kad metalo laužo supirktuvėse buvo reikalaujama pagal įstatymą visai nebepriimti aliuminio ir vario radiatorių (ACR) be raštiško įrodymo, iš kur jie atsirado ir kaip jie atsirado, jei bandote juos priduoti kaip metalo laužą.
Kur rasti aliuminio…
Kai kalbama apie aliuminį, žmonės pirmiausia pagalvoja apie aliuminio skardines, namų dailylentes, durų ir langų apdailą. Septintajame ir aštuntajame dešimtmetyje aliuminį buvo populiaru naudoti langų keitimui, kol langų gamintojai nepradėjo naudoti vinilo. Šiandien vis dar yra žmonių, kurie keičia aliuminio duris ir langus, todėl ieškokite galimybių pasinaudoti, kai reikia gauti tokio aliuminio laužo.
Yra daugybė kitų panaudojimo būdų, kur naudojamas aliuminis, tačiau vienas didžiausių šaltinių, kurį galiu patarti žmogui rasti, yra varikliai. Po automobilio kapotu yra daug komponentų, kurie pagaminti iš aliuminio. Dauguma radiatorių ir oro kondicionierių kondensatorių yra pagaminti iš aliuminio. Alternatoriaus korpusai gaminami iš aliuminio, daugelis įsiurbimo kolektorių yra pagaminti iš aliuminio, taip pat prie variklio pritvirtinta tvirtinimo įranga.
Dar vienas gausus aliuminio paieškos šaltinis yra vejapjovių varikliai. Ne visos variklio dalys yra pagamintos iš aliuminio, todėl toks juodųjų metalų ir aliuminio mišinys metalo laužo terminais vadinamas „ironiškuoju aliuminiu”.
Pastaruoju metu yra automobilių gamintojų, kurie taip pat naudoja aliuminį, iš kurio gamina automobilių dalis, pavyzdžiui, variklio gaubtus, duris ir sunkvežimių galinius dangčius. Priduodant automobilį metalo laužo perdirbimui, vertėtų prie tų įvairių dalių pridėti magnetą ir pažiūrėti, ar prilimpa, ar ne, nes nėra prasmės už spalvotųjų metalų laužą mokėti juodųjų metalų laužo kainas.
Kokie yra geri šaltiniai nerūdijančiam plienui rasti?
Geriausias šaltinis, kurį kada nors radau nerūdijančiam plienui rasti, yra restoranai ir maisto pramonė. Pagal sveikatos apsaugos taisykles restoranuose reikalaujama naudoti nerūdijantį plieną, nes jis labai gerai valomas ir paprastai jame nebūna mikrobų. Sveikatos priežiūros pramonė yra dar vienas šaltinis, kuriame rasite didelę nerūdijančio plieno paklausą.
2012 m. pradžioje man teko laimė būti atrinktam vežti metalo laužą maždaug 90 „Burger King” padalinių Šiaurės Karolinoje, jie įrenginėjo naujus gėrimų fontanėlius. Buvome pasamdyti išvežti senus gazuoto gėrimo fontanų aparatus. Tuose aparatuose ir kituose įvairiuose metalo laužo daiktuose, kuriuos išvežėme, buvo daug vario ir žalvario bei didžiulis kiekis nerūdijančio plieno!
Tačiau dirbdami su nerūdijančiuoju plienu turite būti atsargūs. Kartais metalas atrodo kaip nerūdijantis plienas, tačiau jame nėra pakankamai nikelio, kad jis taptų nerūdijančiu plienu, todėl prie jo prilimpa magnetas. Tai yra viena svarbiausių priežasčių, kodėl, jei ketinate pirkti metalo laužą arba bandote jį parduoti į metalo laužo supirktuvę, PRIVALOTE turėti magnetą, kitaip už jį sumokėsite per daug arba atrodysite kvailai, neišmanydami savo metalo gaminio.
Žalvario ištekliai…
Kai reikia rasti žalvario, dažniausiai naudojamasi santechnikos įranga: maišytuvais, kanalizacija ir kai kuriais vandentiekio vamzdžiais. Vožtuvai ir siurbliai yra kiti geri žalvario šaltiniai. Prisimenant mūsų atliktus „Burger King” darbus, į metalo laužo aikštelę atvežėme daug žalvarinių jungiamųjų detalių, vožtuvų ir siurblių.
Kaip rasti švino?
Mano žiniomis, svarbiausias šaltinis, kuriame galima rasti švino, yra akumuliatoriai.
Automobilių akumuliatoriai
Golfo vežimėlių akumuliatoriai
atsarginių kompiuterių akumuliatoriai
Akumuliatoriai iš šakinių krautuvų
Didelių dyzelinių sunkvežimių akumuliatoriai
Manau, kad supratote. Akumuliatoriuose yra daug švino.
Dirbdami su akumuliatoriais turite būti atsargūs, nes daugumoje akumuliatorių yra „akumuliatoriaus rūgšties”. Daugelis metalo laužo supirktuvių atsargiai priima akumuliatorius. Pavyzdžiui, ten, kur aš priduodu automobilius į metalo laužą, prieš priduodant automobilį, akumuliatorius turi būti išimtas; jokių išimčių!
Maniau, kad platina naudojama papuošalams?
Nors tai tiesa, platina naudojama juvelyriniams dirbiniams, ji nėra išskirtinai naudojama tik juvelyriniams dirbiniams. Dažniausiai platinos iš tikrųjų galima rasti katalizatoriuose.
Įstatymų leidėjai vėl turėjo imtis veiksmų ir priimti įstatymus, reglamentuojančius, kas gali perdirbti arba atiduoti į metalo laužą katalizinius konverterius. Kurį laiką buvo automobilių prekybos salonų, kurie gaudavo katalizatorius, nupjautus nuo savo automobilių, dešimtimis vienu metu, tiesiog automobilių pardavimo aikštelėje!
Teisėsaugos institucijos ir įstatymų leidėjai turėjo imtis skubių veiksmų, kol nenukentėjo daugiau automobilių aikštelių. Dabar galioja įstatymai, draudžiantys metalo laužo supirktuvėms pirkti katalizatorius, jei juos atvežęs asmuo neturi dokumentais pagrįstų įrodymų, kaip katalizatorius buvo gautas. Kartais net ir dokumentais pagrįstų įrodymų nepakanka. Šiuo atveju įstatymų leidėjai labai aktyviai stengėsi apsaugoti verslo savininkus nuo būsimų nusikaltėlių, nes katalizatorių keitimas yra labai brangus. Be to, už juos metalo laužo aikštelėje galima gauti nemažai pinigų, jei turite tinkamus dokumentus.
Štai jums ir visa ataskaita apie juodųjų ir spalvotųjų metalų laužą, juodųjų ir spalvotųjų metalų skirtumus, kaip juos atskirti ir net kai kuriuos šaltinius, iš kurių galima rasti vertingiausių metalų.
Straipsnio šaltinis: https://www.widerangemetals.com/