Jei vengiate karštų arba šaltų gėrimų, nes žinote, kad tai sudirgins jūsų dantis, turbūt pats metas pakalbėti apie dantų jautrumo problemą. Šį nemalonų pojūtį gali sukelti ne tik gėrimai. Dantis kartais gelia dėl itin saldaus ar rūgštaus maisto, dantų gėlimas gali varginti net dėl šalto oro. Šiame straipsnyje pristatysime pagrindines dantų jautrumo problemos priežastis ir galimus kovos būdus.
Kas lemia dantų jautrumą
Kalbant apie dantų jautrumą, nėra jokios rizikos grupės, kurią ši problema vargintų labiau nei kitus. Tai gali nutikti kiekvienam. Dantų jautrumas iš esmės susijęs su danties emaliu – išoriniu danties sluoksniu. Emalis saugo visą virš dantenų matomą danties dalį bei dantų šaknų viršų. Nors emalis yra be galo kieta medžiaga, su amžiumi jis dėvisi, jį gali pažeisti agresyvi trintis. Jei emalis susidėvi, jei jus kamuoja kariesas arba dantenos sumažėja (tai ypač aktualu žmonėms virš 40 metų), atsiveria dentinas, kuris sąveikauja su danties nervu, todėl ir juntamas skausmas. Dentitas gali atsiverti ir dėl netaisyklingo sąkandžio padarinių, dėl netinkamai atlikto dantų taisymo. Taigi, kalbėdami apie jautrių dantų problemą beveik visada turime kalbėti apie faktorius, kurie pažeidžia emalį. Tai gali nutikti dėl pernelyg aštraus dantų šepetėlio ar pernelyg intensyvių dantų valymo judesių. Jei naudojate itin agresyvų dantų skalavimo skystį, jame esanti rūgštis gali ilgainiui suardyti emalį. Emalį ardo ir rūgščių turintis maistas. Taip pat dantų jautrumas neatsiejamas nuo dantenų ligų, kuriomis sergant atsiveria tos danties vietos, kurios nesaugomos emalio. Kartais dantys gali būti jautrūs po dantų karūnėlių keitimo ar kitų procedūrų, tačiau toks skausmas turėtų praeiti per 4-6 savaites.
Kaip kovoti su jautriais dantimis
Visų pirma, reikia suvokti, kokia priežastis lemia dantų jautrumą. Tik tuomet kova su problema duos vaisių. Yra keli pagrindiniai jautrių dantų gydymo būdai. Vienas iš paprasčiausių metodų – dantų pastos pakeitimas. Jei naudojate netinkamą dantų pastą, jūsų dantų emalis gali būti pažeistas. Rinkitės dantų pastas, kurios skirtos jautriems dantims. Taip pat vertėtų pasirūpinti itin švelniu dantų šepetėliu, kuris negalėtų pažeisti dantų emalio. Jei naudojate tarpdančių siūlą, pasirūpinkite itin kokybišku siūlu, kuris valydamas tarpdančius neardys emalio. Būtina atsisakyti maisto, kuriame yra daug rūgščių. Naudokite dantų skalavimo skystį, kuriame yra fluorido, nes fluoridas remineralizuoja dantis. Beje, svarbu vengti dantų balinimo priemonių. Verčiau prižiūrėti dantis taip, jog jų nereikėtų. Žinoma, visos šios priemonės yra daugiau prevencinės. Jei dantų jautrumas tapo itin opia problema, galimi šie gydymo būdai: dentino vamzdelių užsandarinimas fluoro dervomis, lazeriu ar jonoforeze paskatinama dantų remineralizacija bei kanalų uždarymas, devitalizacija. Paskutinysis metodas taikomas tik tuomet, kai kiti būdai negalimi arba neveiksmingi.
Kai jau aišku, koks gydymas reikalingas, apsirūpinkite priemonėmis. Jei pastebėjote, jog mano vaistinė akcijos siūlo išties kokybiškų dantų priežiūros priemonių, nepatingėkite išmėginti kuo įvairesnę produkciją. Tik taip rasite tinkamiausią individualiai savo situacijai. Mylėkite savo organizmą ir tausokite jį. Jis atsidėkos jums lengvu ir maloniu gyvenimu.